Fotowoltaika dla domu – czy warto?
Od paru lat popularna jest w Polsce fotowoltaika dla domu. Obecnie coraz więcej rodaków decyduje się na takie rozwiązanie. Celem jest nie tylko dbanie o środowisko naturalne naszej planety, ale też o swój portfel, bowiem fotowoltaika to przede wszystkim spora oszczędność.
Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto na nią postawić?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto postawić na fotowoltaikę dla domu. Przede wszystkim jest to ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Okazuje się, że jedną z najczęściej podkreślanych zalet fotowoltaiki jest niska szkodliwość dla środowiska naturalnego. Oznacza to w praktyce, że przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO2, czyli w żaden sposób nie ingeruje w środowisko naturalne naszej planety, a ponadto nie wytwarza szkodliwych dla ludzi oraz zwierząt substancji. Ponadto systemy fotowoltaiczne nie wytwarzają też odpadów, a do ich właściwego funkcjonowania nie jest wymagane doprowadzenie wody. Obecnie można liczyć na dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Rząd przyszykował dla Polaków wsparcie finansowe w formie dotacji. Ponadto banki oferują nisko oprocentowane pożyczki na kupno, a także montaż fotowoltaiki. Tego typu szansa daje rządowy program Mój Prąd. Mowa tutaj o dofinansowaniu nawet w postaci 5 000 złotych. Co więcej, fotowoltaika dla domu jest coraz popularniejsza, ponieważ można liczyć na ulgę podatkową. Okazuje się, że w ramach ulgi termomodernizacyjnych od podatku można także odliczyć panele fotowoltaiczne, co w praktyce pozwoli uzyskać zwrot w wysokości nawet 17 000 złotych.
Czy warto postawić na panele fotowoltaiczne w swoim domu?
Fotowoltaika dla domu przynosi również wiele innych zalet. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że nadwyżki energii elektrycznej można potem wykorzystać. Jak się okazuje, fotowoltaika jest rozwiązaniem całorocznym, lecz ilość produkowanej energii elektrycznej różni się w zależności od sezonu. W skrócie oznacza to, iż nadwyżki prądu, które można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej, można wykorzystać w przyszłości. Najlepiej to robić w czasie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych, czyli np. podczas zimy. Kolejną zaletą fotowoltaiki dla domu jest niskie natężenie dźwięku. W praktyce jest tak, że pracujące panele słoneczne są ciche, co sprawia, iż jest to świetne rozwiązanie na obszarach gęsto zabudowanych. Okazuje się, że tylko falownik wytwarza dźwięk w wysokości około 18-26 dB, który odpowiada ludzkiemu szeptowi, co nie powinno być dla nikogo denerwujące.