Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Media społecznościowe – prawa pracownika

Media społecznościowe – prawa pracownika
Tuśka

Najnowszy temat w mediach społecznościowych to prawa pracownika, prawa pracodawcy i jak często zostają one nadużywane, łamane, pomijane etc. Ostatnią słuchając takich wiadomości, znajoma zadała mi pytanie, jak myślę, które prawa są ważniejsze i komu dzieje się większa krzywda?

Nie umiałam odpowiedzieć wtedy i nie umiem odpowiedzieć teraz. Uważam, że zarówno prawa pracownika i pracodawcy są bardzo istotne, bardzo ważne jest ich przestrzeganie i zwracanie na nie uwagi. Prawdę powiedziawszy pracownik również może próbować wykorzystywać pracodawcę, choć częściej mówi się o odwrotnej sytuacji. Dlaczego ? Rzadko się zdarza, że osoba na tyle odpowiedzialna, aby założyć swoją działalność gospodarczą nie zna własnych praw, obowiązków i nie potrafi się bronić.

Dużo łatwiej jest wykorzystać pracownika, który nie często ma świadomość tego, jakie prawa mu przysługują, jakie przywileje i jak powinien o nie zadbać. A jest to bardzo ważna wiedza, co istotniejsze, przydatna w życiu. Można się do niej odwołać prawie w każdej sytuacji.

Chyba każdy zna kogoś, kto wciąż narzeka na swoją pracę, na wyzysk, na niesprawiedliwość. A jednak bardzo mały procent takich ludzi zadaje sobie trud, żeby zorientować się czy zachowanie swojego pracodawcy czy też kierownika jest zgodne z obowiązującym prawem.

Przekładając swoją energię z narzekania, na zainteresowanie się tematem może dać jakiś efekt, może dać możliwość zmiany sytuacji na lepsze, a jaki efekt przychodzi z gorzkich słów?

Prawo ma za zadanie chronienie każdej grupy osób, zarówno pracowników i pracodawców, nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci, wolontariuszy i polityków, wszystkich. Żeby jednak nas mogło ochronić, musimy je poznać, by wiedzieć kiedy tej ochrony rzeczywiście potrzebujemy, jak ją wówczas wykorzystać i wyjść na swoje.

promopixa.pl