Pojazdy elektryczne – czy warto kupić
W dzisiejszych czasach, każdy rozważający zakup nowego samochodu zewsząd bombardowany jest ofertami, promocjami i bonusami ze strony producentów. Klient, który zdecyduje już się na markę oraz model nadal musi dokonywać wyborów z pośród tysiąca możliwych konfiguracji swego samochodu takich jak: kolor nadwozia, wyposażenie dodatkowe, pakiety bezpieczeństwa, rodzaj tapicerki itp. Jednak najważniejszym wyborem jakiego musi dokonać każdy decydujący się na zakup nowego samochodu to wybór jednostki napędowej, bo to właśnie ona będzie decydowała głównie o komforcie podróży i kosztach eksploatacji nowego samochodu.
Tutaj jeszcze kilka lat temu wybór był bardzo ułatwiony, gdyż w samochodach osobowych stosowano głównie dwa rodzaje napędu (paliwem i olejem napędowym), ale dzisiaj do tego grona dochodzą nowe jednostki napędowe w tym m. in. silniki elektryczne. Ale czy czymś takim da się poruszać po naszym kraju? Samochód elektryczny jest ECO?
Samochody elektryczne jak sama nazwa wskazuje napędza silnik elektryczny, który zasilany jest za pomocą baterii umieszczonych wewnątrz pojazdu. W samochodzie elektrycznym nie ma silnika spalinowego, dlatego podczas jazdy nie emituje on do atmosfery żadnych związków szkodliwych. Jednak myliłby się ten kto myślałby że tak jest, bo choć bezpośrednio samochody elektryczne nie zanieczyszczają środowiska, to już proces ich produkcji wpływa negatywnie na stan natury.
Każdy nowy samochód elektryczny, który opuszcza fabrykę odpowiedzialny jest za emisję ok. 14 ton CO2, podczas gdy samochód spalinowy jedynie za 6 ton. Powodem tak dużej różnicy jest proces produkcyjny oraz użyta technologia, która wymaga wykorzystywania w dużym stopniu surowców ziemnych. Surowce te wykorzystywane są głównie w budowie akumulatorów, które po kilku latach eksploatacji tracą swoje właściwości, a ich utylizacja i składowanie jest bardzo kosztowne i kłopotliwe.
Nie małe znaczenie dla środowiska ma też produkcja źródła zasilania wspomnianych akumulatorów, a więc prąd. O ile w zachodniej Europie prąd uzyskuje się wykorzystując odnawialne źródła, to w Polsce nadal głównym źródłem prądu jest mało przyjazny dla środowiska węgiel.
Elektryczny znaczy wygodny i ekonomiczny? Każdy propagator elektrycznych samochodów, zapytany o ich główną zaletę na pierwszym miejscu przedstawiał będzie niski koszt codziennej eksploatacji i brak konieczności odwiedzania tradycyjnych stacji benzynowych. Owszem, koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym zamyka się w kwocie 5-12zł, a taki wynik nie jest osiągalny dla żadnego samochodu spalinowego. A koszty zakupu energii elektrycznej (które są dużo bardziej przewidywalne niż ceny paliw płynnych) można jeszcze obniżyć, korzystając ze specjalnych taryf lub ładując samochód nocą. Sam samochód jest też w stanie pomóc nam obniżyć zapotrzebowanie na energię odzyskując prąd z kół podczas hamowania.
Mając świadomość, że w naszym kraju nadal bardzo słabo rozwinięta jest infrastruktura związana z ładowaniem oraz obsługą samochodów elektrycznych wydaje się bardzo mało rozsądnym wybór samochodu elektrycznego jako pojazdu do codziennego użytkownika. Nawet jeśli stać nas będzie na dopłatę kilku tysięcy w salonie do elektrycznej jednostki napędowej, to codzienne realia użytkowania tego rodzaju pojazdu może nam szybko zgasić ekologiczny zapał i chęć na bycie ECO.