Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rusztowania i ich certyfikaty

Rusztowania i ich certyfikaty
Tuśka

W przepisach unijnych nie znajdziemy żadnej bezpośredniej informacji, która związana byłaby z bezpieczeństwem na rusztowaniach, z tego też powodu zagraniczne produkty trafiające na nasz rodzimy rynek uznaje się za zdatne do użytku na placach budowy jeśli spełniają warunki określone przez przepisy polskie.

Każde rusztowanie oceniane będzie pod kątem różnych norm, między innymi polskich, norm krajowych innych państw członkowskich, zaleceń wydanych przez Unię Europejską, oczekiwań samych konsumentów oraz zasad dobrej praktyki, które w danym sektorze rynku zostały przyjęte.

Wszyscy producenci mają także obowiązek, aby poddawać swoje produkty odpowiednim testom na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo, w zależności od tego z jakich materiałów będą wykonane, testy te będą różne.
W naszym kraju cały czas certyfikowanie rusztowań jest nieobowiązkowe, firmy zajmujące się produkcją robią to dobrowolnie, aby dać klientom poczucie bezpieczeństwa i dobrze dokonanego zakupu. Umieszczony na rusztowaniu znak certyfikacji „B” to gwarancja, że rusztowanie, które posiadamy jest naprawdę dobre pod względem jakościowym.

Instytut, który w naszym kraju wydawać będzie certyfikacje to IMBiGS, czyli Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który mieści się w Warszawie. Podczas certyfikacji rusztowania uwagę zwracało będzie się na wszystko, zarówno na takie rzeczy jak łatwy jest montaż rusztowań, rodzaj użytych do ich wykonania materiałów, typ zastosowanych urządzeń transportowych, sposób rozwiązania kwestii bezpieczeństwa i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych.